Jagody Goji (Goji berry) to mała, czerwona jagoda, która rośnie na krzewie Lycium Barbarum (kolcowój pospolity, kolcowój szkarłatny). Rośnie ona na wzgórzach i w dolinach Chin, Tybetu oraz Mongolii. Z pośród 8 tysięcy różnej żywności ziołowej należącej do systemu Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, która istnieje od przeszło kilku tysięcy lat, jagody goji plasują się na pierwszym miejscu tej listy.
Co zawiera w sobie owoc goji?
Wielu ekspertów żywieniowych uważa, że goji to najzdrowszy z możliwych naturalny składnik pożywienia. Obfitujące w całe mnóstwo składników odżywczych, witamin i minerałów są one kompletnym źródłem białka. Zawierają kilkanaście różnych aminokwasów, oraz 21 pierwiastków śladowych – między innymi cynk, żelazo, wapń, german (posiada działanie antyrakowe), selen, fosfor. Jest w nich 3 razy więcej żelaza niż np. w szpinaku. Goji posiadają 50 razy więcej witaminy C niż owoc pomarańczy (trzecie miejsce na świecie wśród naturalnych źródeł tej witaminy). W ich skład wchodzą, także takie witaminy jak B1,B2, B6 oraz witamina E. Jest to najbogatsze źródło karotenoidów, w tym Beta-karotenu. W goji znajdują się niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, takie jak kwas linolowy, który jest pomocny w odchudzaniu oraz kwas omega 6. Z kolei zawarty w goji beta-sitosterol, obniża poziom cholesterolu.
Azjatycki skarb Qing Yena
W Azji używa się goji do regulacji wysokiego stężenia cukru we krwi oraz do leczenia cukrzycy. Pomagają one także oczyścić wątrobę z toksyn. Herbata z jagód goji pomaga na wszelkie problemy trawienne. Kwasy tłuszczowe i polisacharydy zawarte w jagodach mogą stymulować produkcję kolagenu i zatrzymywać wilgoć, co w rezultacie wpływa korzystnie na stan naszej skóry.
Chińczycy wierzą, że jagody goji mogą znacząco przedłużyć życie. Mówi o tym legenda związana z osobą o nazwisku Li Qing Yen, który zasłynął jako popularyzator jagód goji i żeń-szenia na świecie. Mówi się, że żył on 252 lata i codziennie spożywał goji. Legenda głosi, że Li Qing Yen w wieku 11 lat spotkał trzech mędrców, którzy mieli ponad 300 lat. Nauczyli go oni sztuki długowieczności, odpowiedniej diety i zielarstwa. W dorosłym wieku, gdy miał 50 lat spotkał innego mędrca, który żył 500 lat. Li nauczył się od niego, codziennego spożywania zupy z jagód goji.
Lecznicze właściwości jagód goji
Zawartość witaminy A, C i zeaksantyny w jagodach goji jest imponująca. Badania naukowe prowadzone w Konolfingen w Szwajcarii potwierdzają, że obecność tych związków w jagodach goji nadaje im ogromną moc przeciwutleniającą. Antyoksydanty chronią komórki przed uszkodzeniem, kiedy te narażone są na działanie destrukcyjnych elementów – np. dymu czy promieniowania. Warto również dodać, że zeaksantyna, poprzez wpływ na filtrowanie promieni UV, chroni oczy przed zwyrodnieniami plamki żółtej. Jest to ważny składnik w profilaktyce zdrowia osób starszych.
Zawarta w jagodach goji witamina C w pewnym stopniu spowalnia również proces starzenia się komórek. W jaki sposób? Nie dość że chroni przed działaniem wolnych rodników, to również wykorzystywana jest w organizmie do wytwarzania kolagenu. To właśnie dzięki niemu skóra jest jędrna i elastyczna, a ścięgna, chrząstki i więzadła oraz naczynia krwionośne – mocne. Witamina C pomaga także zregenerować kości i zęby.
Smacznie dopasowana max – to dieta online najlepiej oceniana od 10 lat!
Jagody goji zawierają spore ilości miedzi, żelaza i selenu, przy czym jeden może wspierać przyswajalność drugiego – na przykład miedź bierze udział we wchłanianiu żelaza, oba pierwiastki pełnią również ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu krążenia, w tym w tworzeniu się komórek krwi.
Selen zaś odpowiedzialny jest za prawidłowy przebieg wielu procesów fizjologicznych i biochemicznych zachodzących w organizmie. Nie tylko stanowi składnik grupy enzymów odpowiedzialnych za ochronę błon komórkowych przed szkodliwym działaniem nadtlenków, ale także jest niezbędny do prawidłowej syntezy, aktywacji i metabolizmu hormonów tarczycowych. Ilu z nas boryka się z niedoczynnością tarczycy? Zwróćmy uwagę, czy wynika ona z niedoborów makro i mikroskładników. Selen w odpowiednio dobranych dawkach może wspomóc regulację hormonów tarczycy. Warto wspomnieć, że selen ogranicza toksyczne działanie ksenobiotyków (są to między innymi metale ciężkie, które obecnie powszechnie występują w naszym środowisku).
Jagody goji pomagają schudnąć?
Bezpośrednio nie, jednak mogą z powodzeniem stanowić część diety w założonym planie utraty wagi. Bogaty skład i smak oraz błonnik, które zawierają jagody goji mogą zapewnić większe uczucie sytości bez większych wyrzeczeń. Po ich zjedzeniu poziom cukru nie wzrasta gwałtownie, co się zdarza w przypadku innych owoców. Jagody goji mogą być stosowane jako przegryzka między posiłkami lub po treningu. Jest to na pewno świetna alternatywa dla innych przekąsek opartych o rafinowany cukier czy tłuszcze. Sprawdź najlepsze na rynku suszone Jagody Goji.
W jakiej formie najlepiej spożywać jagody goji
Suszone jagody goji można jadać jak rodzynki – bezpośrednio, jako dodatek do musli, jogurtów, szejków czy nawet z kaszą lub ryżem. Bardzo dobre połączenie to również mieszanka jagód goji z chrupiącymi orzechami i nasionami. Niektórzy dodają suszone jagody do mieszanki herbacianej i popijają napar z nich. Wśród osób, które lubią wytrawne potrawy mięsne, również znajdzie się miejsce na jagody goji – smakują bowiem wyśmienicie w połączeniu z gotowanym lub pieczonym chudym mięsem wieprzowym lub drobiem. Po dodaniu pikantnych przypraw danie wręcz eksploduje smakiem.
Przeciwwskazania do spożywania jagód goji
Zaleca się, by przed uzupełnieniem diety o jagody goji skonsultować się z lekarzem, ponieważ składniki zawarte w tych owocach mogą wchodzić w interakcję z niektórymi lekami przeciwzakrzepowymi, powodując niepożądane skutki uboczne.
Sprawdzone i w najlepszej cenie Jagody Goji kupisz TUTAJ.
Źródło: YT, KobietaOnet.pl
You must be logged in to post a comment.