Jak działa Hiponoza, czy jest skuteczna? Czym tak na prawdę jest hipnoza i czego jeszcze o niej nie odkryto?
Hipnoza. Wyjątkowy stan psychiczny z pogranicza jawy i snu, charakteryzujący się wzmożoną podatnością na sugestię. Jak informuje polskie Towarzystwo Hipnozy Terapeutycznej i Badań nad Hipnozą, na pewno wiadomo o niej tyle, że nie jest snem. Czym zatem jest?
Historia hipnozy sięga zamierzchłych czasów – trudno dokładnie sprecyzować jak długo towarzyszy ludzkości. Informacje na temat wywoływania szczególnego stanu świadomości można odnaleźć w Biblii i w wielu innych zapisach z czasów starożytnych. Odrębny rozdział w historii hipnozy zapisał Zygmunt Freud, który zainteresował się nią już na początku swojej kariery naukowej. Na podstawie dotychczasowych obserwacji pracy Josepha Breuera, który również zajmował się hipnozą, Freud rozwinął swoją koncepcję „nieświadomości” i jej roli w formowaniu nieprawidłowych reakcji. – Zarysowana została teoria libido i określone zjawisko „przeniesienia”. Breuer i Freud uważali, że objaw histeryczny powstaje wskutek działania mechanizmu represji, powodującego przetworzenie energii psychicznej związanej z urazem w objawy cielesne. Uwolnienie stłumionych emocji poprzez odpowiednio przeprowadzony zabieg hipnotyczny, określane jako metoda katartyczna, było rozładowaniem nagromadzonej energii i tym samym likwidowało objaw – tłumaczy psycholog i terapeuta Lechosław Gapik, autor książki „Hipnoza i hipnoterapia”.
MITY DOTYCZĄCE HIPNOZY
Badacze odrzucili teorię, jakoby hipnoza miała być zdolnością do przeżywania szczególnie silnych wyobrażeń. Wielu ludzi o niezwykłej wyobraźni odznacza się niską podatnością na hipnozę – nie stwierdzono zatem żadnego związku między tymi dwiema cechami. Kolejna sporna sprawa dotyczy możliwości łagodzenia bólu. – Sceptycy dowodzą, że to efekt zwykłego odprężenia bądź odpowiedzi typu placebo. Wyniki wielu doświadczeń wykluczyły jednak takie wyjaśnienia – zauważa Michael R. Nash w książce „Hipnoza – prawa i mity”. Często sądzimy, że odprężenie jest ważną cechą hipnozy. Nieprawa. Stan hipnotyczny można wywołać również podczas intensywnego wysiłku. Co ważne, osoby zahipnotyzowane mogą w każdej chwili odmówić wykonania sugerowanej czynności albo wyjść ze stanu hipnotycznego. Wbrew powszechnej opinii osoby będące w hipnozie zawsze zachowują się zgodnie ze swoim kodeksem moralnym. Nie jest również prawdą, że osoby zahipnotyzowane mogą przejawiać niezwykłą siłę, wytrzymałość, zdolność uczenia się i ostrość zmysłów.
MECHANIZM NIEZNANY, ALE SKUTECZNY
W 1996 roku zespół powołany do oceny nowych technik w National Institutes of Health (Stany Zjednoczone) uznał, że hipnoza może być skutecznym środkiem uśmierzającym przewlekły bólwywołany np. nowotworem. Hipnoza może również zmniejszyć ostry ból u pacjentów, którymoczyszcza się rany powstałe w wyniku oparzeń, u dzieci po zabiegu pobrania szpiku kostnego i u kobiet w czasie porodu (więcej o hipnorodzeniu w osobnym tekście). Society for Clinical and Experimental Hypnosis uważa jednak, że w żadnym przypadku nie wolno stosować hipnozy jako jedynego środka podczas interwencji medycznej czy psychologicznej. Jak zauważa Michael R. Nash, jeśli pacjent ma problem medyczny lub psychologiczny, powinien najpierw skonsultować się ze specjalistą w celu postawienia diagnozy. Lekarz razem z pacjentem może podjąć decyzję o zastosowaniu hipnozy. W ten sposób można również leczyć inne schorzenia, m.in. astmę, pewne zaburzenia dermatologiczne (w tym brodawki), zespół nerwicy jelit i nudności wywołane chemioterapią. – Mechanizm, za pomocą którego hipnoza łagodzi te zaburzenia, jest nieznany – podsumowuje Michael R. Nash.
REGRESJE HIPNOTYCZNE
Regresja hipnotyczna jest ponownym przeżyciem jakiegoś doświadczenia z przeszłości. Tak naprawdę w większym lub mniejszym stopniu, codziennie doświadczasz regresji. Możesz sobie nie zdawać sprawy, że gdy poczujesz jakiś znajomy zapach, to możesz wracać automatycznie odczuciami do jakiegoś miejsca z dzieciństwa, gdzie czułeś podobny zapach i natychmiast kojarzyć ten zapach z pewnymi osobami, które były tam z tobą. Gdy słyszysz jakąś piosenkę, z którą wiążą się konkretne emocje, to też możesz wrócić do pewnego zdarzenia, powiązanego z tą piosenką i uczuciami z nią związanymi. Jest to całkowicie naturalne i większość osób, może przywołać w swojej pamięci takie wydarzenia.
Różnicą między tymi wydarzeniami a regresją hipnotyczną jest intensywność przeżywania tych zdarzeń. Od delikatnych wspomnień i chwilowych przebłysków do pełnej Rewiwifikacji.
Regresja wcieleniowa (reinkarnacyjna) to jeden z tych tematów hipnotycznych, który zawsze będzie wszystkich interesował – niezależnie od wiary, przekonań, czy wrodzonego sceptycyzmu. Nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi, czy wizje tego rodzaju można uznać za obiektywne. Hipnoza nie rozwieje wszelkich wątpliwości, gdyż nawet nie jest to celem tego nagrania. Regresję należy potraktować przede wszystkim jako świetną rozrywkę i ciekawe doświadczenie ze swoim umysłem. Wizje z regresji wcieleniowej potrafią być bardzo realistyczne i silnie oddziałują nieraz na psychikę.
Rodzaje regresji Hipnotycznych:
- Regresja hipnotyczna z asocjowana – Regresja podczas której osoba widzi wydarzenia mając widok z pierwszej osoby, czyli widzi wydarzenie swoimi oczami.
- Regresja hipnotyczna zdysocjowana – Regresja podczas której człowiek widzi zdarzenia obserwując je z boku. Jako trzecia osoba w tym wydarzeniu. Często też może być przeprowadzana za pomocą sugestii „Zobacz to tak jakbyś widział to w telewizorze” lub „Wyobraź sobie że jesteś w kinie”.
- Rewiwifikacja – Pełna regresja hipnotyczna, Podczas której człowiek dzięki halucynacjom przeżywa sytuacje dokładnie tak jak ona zaszła w przeszłości. Widzi swoimi oczami to co widział w przeszłości. Słysz dokładnie to co wtedy słyszał. Czyje to co wtedy czuł. To nie jest udawane ani przypominanie sobie zdarzenia. Jest to ponowne przeżycie sytuacji dokładnie tak jak ona jest zapisana w umyśle i tak jakby była przeżywana po raz pierwszy. To co się dzieje podczas rewiwifikacji jest całkowicie realne dla człowieka.
Źródło: YT, PepsiEliot.com
You must be logged in to post a comment.