Muchołapka w Ludwikowicach Kłodzkich pobudza wyobraźnię wielu osób. Dlaczego została wybudowana i do czego służyła? Na ten temat powstało już wiele teorii. Czy był to plac testowy dla Die Glocke, komin chłodniczy dla elektrowni, silos, zbiornik przeciwpożarowy, a może miejsce kultu?
Czym jest Muchołapka?
Muchołapka to żelbetowa budowa, która została wzniesiona przez Niemców podczas II wojny światowej.
Postawiono ją na terenie fabryki amunicji Dynamit AG w Ludwikowicach Kłodzkich.
Jeśli chodzi o konstrukcję Muchołapki, to jest to betonowy okrąg, który jest wsparty na 12 filarach o średnicy 30 metrów i wysokości około 10 metrów.
Okoliczni mieszkańcy mówią, że zaraz po wojnie na spodzie tej budowli znajdowała się głęboka wybetonowana wnęka.
Do tego z tej wnęki wystawało kilkadziesiąt betonowych słupków oraz żelaznych prętów.
Poza tym oryginalnie posiadała barwy maskujące w odcieniach brązu i zieleni, a do tego z góry była pokryta siatką i w związku z tym wyglądała jak muchołapka i stąd wzięła się jej nazwa.
Kiedy latem zalewano ją wodą, to okolicznym mieszkańcom służyła jako basen.
Jednak zdarzył się tam nieszczęśliwy wypadek, ponieważ w tym basenie utonęło dziecko, więc zdecydowano, aby zasypać ten prowizoryczny basen.
Do czego służyła Muchołapka?
Istnieje wiele teorii na ten temat, ale taka najpopularniejsza głosi, że była ona wykorzystywana przez niemieckich naukowców nie tylko jako poligon doświadczalny, ale również jako lądowisko dla tajemniczych latających maszyn pionowego startu.
Badacz sensacji II wojny światowej, ale też autor książek o tajnych nazistowskich broniach, którym jest Igor Witkowski, twierdzi, że w Ludwikowicach znajdował się tajny hitlerowski ośrodek badań.
Zgodnie z jego teorią prowadzono tam prace nad napędem antygrawitacyjnym do latających statków, tzw. Dzwon (Die Glocke).
Napęd, który zainstalowany w latających spodkach, pozwoliłby im na poruszanie się z ogromną prędkością, ale też mógłby pozwolić na pionowy start oraz lądowanie.
Lądowiskiem dla tych tajemniczych spodków miała być właśnie Muchołapka.
Teoria ta stała się bardzo popularna, więc do Ludwikowic zaczęli przyjeżdżać badacze amatorzy i to nawet zza granicy.
Przeprowadzali oni różnorodne pomiary, np. mierzono tutaj poziom promieniowania radioaktywnego i podobno nawet stwierdzono podwyższony poziom radioaktywnego kobaltu-60, ale nie był to jakiś bardzo duży poziom.
Z kolei sceptycy tej teorii mówią o innym wyjaśnieniu.
Znawcy techniki przemysłowej uważają, że jest to podstawa tzw. chłodni kominowej.
Zostały zachowane różne zdjęcia, na których widać, że w czasie wojny istniał przynajmniej jeden taki obiekt przy znajdującej się niedaleko elektrowni.
Do tego takie podobne elementy chłodni kominowych można spotkać również w innych miejscach w Polsce, np. przy elektrowni we wrocławskich Siechnicach.
Wszystkiemu tajemniczości dodaje fakt, że w okolicach Muchołapki oraz w lasach, które są dookoła Ludwikowic, znajduje się wiele wejść do bunkrów oraz tuneli.
Jednak większość z nich została zalana albo zamurowana, a przez to ich eksploatacja nie jest możliwa albo bezpieczna.
Poza tym niektórzy świadkowie mówią, że w 1942 roku teren wokół dawnej kopalni i Muchołapki został zamknięty, gdyż wtedy zaczęły w tamtym kierunku zjeżdżać się ciężarówki ze sprzętem laboratoryjnym.
To, co było później, pozostaje już tajemnicą.
Ponadto w 1959 roku Ludwikowice Kłodzkie znalazły się na liście miejscowości, które w przypadku wybuchu III wojny światowej, miałyby zostać zbombardowane z wykorzystaniem bomb nuklearnych przez Armię USA.
Jednak miłośnicy tajemnic i historii zadają sobie różnorodne pytania:
- Dlaczego Niemcy zbudowaliby drugą większą chłodnię obok tej, która już istniała, jeżeli nie było w planach rozbudowy istniejącej już elektrowni?
- Dlaczego pod Muchołapkę zostały doprowadzone grube kable zasilające, gdyż przeważnie przy takich chłodniach tego się nie robi?
- Do czego służył „basen”, który był nietypowy dla takich konstrukcji?
- Dlaczego badania wykazały, że w tym miejscu jest podwyższone promieniowanie?
Wiele z tych pytań nadal pozostaje bez odpowiedzi.
Inna teoria mówi, że Muchołapka miała służyć jako silos.
Wtedy powstał Projekt Riese (a był to kryptonim największego projektu górniczo-budowlanego hitlerowskich Niemiec, który został rozpoczęty i niedokończony m.in. w Górach Sowich w latach 1943 – 1945), który mógł być wielkim labiryntem pomieszczeń oraz korytarzy.
Miały one służyć jako schronienie w przypadku wojny nuklearnej.
Z kolei Muchołapka miała być głównym silosem na zboże albo zbiornikiem wodnym, który miał zapewnić zapas żywności bądź wody na długie lata.
Jeszcze inna teoria sugeruje, że był to zbiornik przeciwpożarowy.
Pracowano tam nad różnymi technologiami, ale też z różnymi materiałami oraz substancjami.
Jednak wielkość tego zbiornika była zbyt duża, aby ta teoria była prawdziwa.
Niektórzy sądzą także, że mogły tutaj odbywać się jakieś rytuały albo obrzędy nazistów, gdyż obiekt ten wydawał się bardzo dziwny.
Do czego tak naprawdę służyła Muchołapka? Można mieć tylko nadzieję, że ktoś kiedyś rozwiąże tę zagadkę.
Źródło: YT, OdkrywamyZakryte.com
You must be logged in to post a comment.